هر كدام از ما ممكن است تا صبح به شكل هاي مختلفي بخوابيم اما همه مي دانيم كه سبك ويژه خوابيدن مان چگونه است. عده- اي از محققان معتقدند مدل خواب هر كس گوياي شخصيت اوست و آن را همان گونه كه در زير مي بينيد تعبير مي كنند . اگر چه هنوز علمي بودن اين توصيف ثابت نشده است.   

به پشت

افرادي كه به پشت مي خوابند و اصطلاحا وضعيت سرباز به خود مي گيرند. هشت درصد افراد دوست دارند در اين وضعيت به خواب بروند. اين افراد غالبا آرام و خوددار هستند و از هياهو پرهيز مي كنند. البته آنها احتمال دارد كه در هنگام خواب خروپوف كنند. اين افراد، غالبا روشنفكر و در عين حال بد گمان و مشكوك اما ثابت قدم هستند.ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 6:31 |

آپاندیس در ناحیه ی تحتانی شکم و در سمت راست قرار دارد و زائده ای است کرمی شکل در ابتدای روده بزرگ. آپاندیس هیچ گونه عملکرد شناخته شده ای در بدن ندارد. اما از آنجایی که مملو از سلول های لنفاوی است بخشی از سیستم ایمنی بدن به شمار می رود و پادتن هایی را درون روده ترشح میکند. اما برداشتن آپاندیس تا کنون عوارضی را در پی نداشته است. نظریه دیگری حاکی از آن است که آپاندیس در نیاکان گیاهخوار ما وظیفه هضم و تجزیه سلولز را به عهده داشته است اما با تغییر عادات غذایی انسان ها، این عضو کارایی خود را از دست داده است  و با برداشتن آن تغییری در عملکرد گوارشی بدن پدید نمی آید. التهاب و تورم این زائده، آپاندیست را به وجود می آورد و یکی از شایع ترین علل درد شکمی است که منجر به جراحی می شود. طول آپاندیس از 2 تا 20 سانتی متر متغیر است و8-7 میلی متر قطر دارد.

منبع:مجله همشهري شماره 10-(دانستني ها)

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در یکشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 4:56 |

معمولا در زمان تشنگي نوشيدن آب خنك لذت بيشتري دارد، چون آب خنك در مقايسه با آب گرم بهتر جذب سيستم مي شود و شايد به همين دليل است كه همه ما نوشيدن آب خنك را ترجيح مي دهيم. همچنين شواهدي وجود دارد كه اثبات مي كند نوشيدن آب خنك در واقع به سوخت و سوز كالري ها هم كمك مي كند.

منبع:مجله همشهري شماره10(دانستني ها)

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در یکشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 4:54 |

علت تلخي ليمو شيرين، وجود موادي به نام نارنجين و ليمونين است. ليمونين و نارنجين موجود در آن با اكسيژن هوا تركيب شده و تلخ مي شود. در بين مركبات، نارنج و ليمو هر دو اين خاصيت را دارند و هر چه درجه شيريني يك ميوه بيشتر باشد تلخي خود را بيشتر نشان مي دهند. تلخي اين ميوه اثر منفي بر سلامت و دستگاه گوارش انسان ندارد و اين ويژگي جزو طبيعت اين ميوه محسوب مي شود

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در یکشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 4:54 |

پوست انسان پس از مدت طولاني قرار گرفتن در آب، چروك نمي شود بلكه انبساط پيدا مي كند. پوست انگشتان دست ها، كف دست ها، انگشتان پاها وكف پاها پس از آنكه از آب اشباع مي شود چنين حالتي را بروز مي دهد. ماندن در استخر شنا نيز همين تاثير را دارد. پوست دست ها وپاها از پوست شكم وصورت ضخيم تر و محكم تر است. اين لايه هنگامي كه از آب اشباع مي شود، بسط مي يابد و همين انبساط است كه چروكيدگي را به وجود مي آورد. شايد بپرسيد چرا پوست بخش هاي ديگر بدن، هنگام اشباع شدن از آب، چروك نمي خورد. در واقع پوست اين نقاط هم چروك مي خورد، اما چون نسبت به پوست دست وپا بزرگ تر و مسطح تر است، فضاي بيشتري براي جذب آب دارد و بسيار ديرتر از پوست دست وپا چروكيدگي را نشان مي دهد.

منبع:مجله همشهري شماره 10(دانستني ها)

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در یکشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 4:52 |

در سال2005 مايكل ديكينسون و همكاران او با كمك دوربين هاي فيلمبرداري سريع، پرواز يك زنبور عسل را فيلم برداري كردند. آنها سرعت بال زدن زنبور را230 بار در ثانيه تخمين زدند. يعني13800 بار در دقيقه


+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در یکشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 4:51 |
بسياري از مواد باعث مشكلات در بازدم مي شود. يكي از دلايلي كه باعث شده بوي سير شديد باشد،اين است كه سير مملو از تركيبات سولوفور است. اين تركيبات، باكتري هاي دهان را تغذيه مي كنند و باعث بوي بد دهان مي شوند.

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در یکشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 4:51 |

در چشم بسياري از مهره داران لايه اي است كه بلافاصله پشت يا گاهي اوقات داخل شبكيه قرار دارد. اين لايه، نور مرئي را پس ازعبور از شبكيه مجددا به داخل شبكيه منعكس مي كند و نور در دسترس گيرنده- هاي نوري شبكيه را افزايش مي دهد. اين عمل باعث افزايش بينايي در نور ضعيف مي شود. بسياري از اين حيوانات شب رو هستند و در شب شكار مي كنند. بعضي ازاين حيوانات نيزدر عمق دريا زندگي مي كنند. چشم انسان ها اين لايه را ندارد. درخشش چشم اثر قابل رويت اين لايه است. وقتي نور به داخل چشم حيوانيكه اين لايه را دارد مي تابد مردمك درخشان مي شود.اين پديده در بسياري از حيوانات قابل رويت است. درخشش چشم ها طيف متفاوتي از رنگ ها را كه شامل سفيد، آبي، سبز، زرد، صورتي و قرمز است، ايجاد مي كند. نوع رنگ مشاهده شده در چشم بستگي به زاويه ديد و رنگ منبع نور تابيده شده به چشم دارد. درخشش سفيد در بسياري از ماهي ها، درخشش آبي در بسياري از پستانداران مانند اسب ها، درخشش زرد در بسياري از پستانداران مانند گربه، سگ و راكون و درخشش قرمز در جوندگان و پرندگان ديده مي شود.

مجله همشهري شماره 14(دانستنيها)

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در یکشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 4:50 |

هنگام خواب ذهن ما-مثل قلب وبسیاری از بخش های بدن که هنگام خواب به فعالیت خود ادامه می دهند-بیدار است. در این هنگام، مغز تمامی اطلاعات تصویری و شنیداری را دسته بندی می کند. بعضی اطلاعات را به حافظه های مان مدت یا دراز مدت می برد و در ضمن آنها را طبقه بندی می کند. البته بیشترین اطلاعات ذهن ما تصاویر هستند، چون حس بینایی، بیشترین اطلاعات را به مغز می فرستد. هنگام خواب ارتباط حواس پنجگانه با مغز موقتا قطع میشود. ذهن،اطلاعات جدیدی در هنگام خواب دریافت نمیکند. خواب هایی که ما میبینیم معمولا نوعی واکنش نسبت به افکار،فعالیت ها و احساساتی است که در طول روز داشته- ایم. خواب ها بازتاب هفکاری هستند که در ذهن ما خطور میکنند. رویاها یکی از بخش های جدا نشدنی وجود انسان هستند.

منبع:مجله همشهري شماره 10(دانستنيها)

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در یکشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 4:48 |
تنها پشه ماده نيش مي ‍‍زند. البته دليلش دشمني نيست. او براي توليد مثل به خون نياز دارد. پشه ماده براي انتخاب قرباني خود ابتدا حسگرهاي خود را به كار مي گيرد تا شكارش را پيدا كند. اين حسگرها روي دو شاخك وسه جفت پايش قرار دارند. با اين حسگرها رطوبتبدن شما. دماي بدن     وتركيبات موجود در عرق بدنتان رابررسي مي كند. اگر چيزي را كه پيدا كرده است. دوست داشته باشد. نيش مي زند. پشه ماده براي نيش زدن خيلي اهسته روي پوست شما مي نشيند و پوستتان را با خرطومش سورخ مي كند . خرطوم نوعي دهان است كه درست زير چشم هايش قرار دارد و شامل شش وسيله تيز به نام استايلنزاست . او همزمان هر شش استايلنز در پوست فرو مي كند و از رگ خوني تغذيه ميكند . اين كارها خيلي سريع و به ارامي اتفاق مي افتد . طوري كه ممكن است اصلا احساس نكنيدچه اتفاقي روي داده است. خارش نيش پشه در حقيقت به دليل نيش زدن نيست اين خارش ناشي از بزاق دهان پشه است كه با خون شما مخلوط ميشود تا از لخته شدن ان هنگام مكيدن جلو گيري كند.  

منابع:مجله همشهری (دانستنیها)

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در جمعه چهاردهم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 10:54 |

شمارش از چپ، میان انسان ها رواج دارد و حتی در زبانی مانند فارسی که از سمت راست نوشته و خوانده می شود، نوشتن اعداد متفاوت بوده واز چپ به راست است. دانشمندان مدعی اند که انسان ها و حیوانات به صورت غریزی از سمت چپ به راست شمارش می کنند زیرا نیمکره راست مغز که اطلاعات میدان دید سمت چپ را پردازش می کند، انجام فعالیت های بصری را به عهده دارد. از این رو این طور به نظر می رسد که رفتار شمارش اعداد از سمت چپ بیشتر رفتاری غریزی باشد تا اکتسابی.


منابع: مجله همشهري شماره14-(دانستني ها) 
+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ و ساعت 9:6 |
ناخن ها در واقع شكل ديگري ازپوست هستند كه از يك پروتئين سخت به نام كراتين ساخته شده اند . هر ناخن از لايه اي سلول هاي مخصوص ساخته مي شود كه زير قاعده ناخن و نزديك پوست دور ناخن قرار گرفته است  . بخشي از اين لايه به شكل يك هلال ماه رنگ پريده درست آن طرف پوست دور ناخن قابل رويت است . ناخن ها محكم به پوست زيرين چسبيد ه اند وچين هاي پوستي دو طرف آنها وپوست دور ناخن باعث رشد مستقيم ناخنها مي شوند . وقتي اين چينهاي پوستي آسيب ببينند . صفحه ناخن بد شكل  خواهد شد . رشد ناخن در افراد مختلف و از يك انگشت تا انگشت ديگر متفاوت است . ناخنهاي انگشتان مياني كمي سريعتر از ناخنهاي شست و انگشت كوجك رشد مي كنند . ميزان متوسط رشددر حدود يك هشتم اينچ (حدود سه ميلي متر)در ماه هست. بنابر اين وقتي ناخن در اثر آسيب ديدگي از دست برود پنج تا شش ماه طول مي كشد تا ناخن جديدي رشد كند . ناخنهاي مردان به علت اينكه بستر ناخنهاي بزرگتري دارد ، سريع تر از ناخن هاي زنان رشد مي كند . هورمون ها نيز در رشد ناخن نقش دارند. به عنوان مثال رشد ناخن هنگام حاملگي و در پر كاري تيروييد افزايش مي يا بد .  
+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در سه شنبه سی ام آذر ۱۳۸۹ و ساعت 20:5 |
طب سوزنی روش درمانی سنتی چین است. همان طور که طب سنتی ایران را طب «بوعلی سینایی» و طب سنتی هند را «آیورودا» می گویند. طب سوزنی در اسطوره ها جای دارد و تاریخچه ی آن به هزاران سال پیش برمی گردد. قدمت این طب به قدری است که بقایای آن را می توان از عصر حجر پی گیری کرد.چینی های باستان معتقد بودند که بدن انسان علاوه بر گوشت و پوست و استخوان، دارای کالبدی انرژتیک است و انرژی در کانال هایی به نام مردین جریان دارد. جالب است بدانید که امروزه توسط روش هایی خاص، این کانال ها قابل رویت شده اند.همان طور که آب در رودخانه ها جریان دارد، انرژی نیز در کانال ها (مردینها) در گردش است. تا زمانی که انرژی جاری است و مانعی در سر راه آن قرار نگرفته، مثلا در دوران کودکی، بیماری وجود ندارد. ولی همین طور که ما بزرگتر می شویم و تحت تاثیر عوامل خارجی و داخلی مانند مواد شیمیایی محیطی، تغذیه نامناسب، استرس، آلودگی صوتی، عدم تحرک و .. قرار می گیریم، این آلودگی ها مانند زباله هایی جریان انرژی را متوقف یا کند می کنند و در نتیجه بیماری شروع می شود.قدمت طب سوزنی (Acupuncture) به بیش از 2500 سال پیش و به کشور چین باز می‌گردد. قدیمی‌ترین متنی که در توصیف طب سوزنی یافت شده است، متعلق به سال 1127 قبل از میلاد مسیح است. جادوگران به جای استفاده از سوزن ، قطعات تیز سنگ را بکار می‌ گرفتند. در سال 26 میلادی بود که نخستین کتاب در شرح طب سوزنی در چین نگاشته شد.استفاده از طب سنتی تا قرنها به آسیا محدود بود تا اینکه فرانسوی ‌ها در قرن 16میلادی با آن آشنا شدند و استفاده از آن را در اروپا گسترش دادند. بین پزشکان مختلف در صحت و سقم طب سوزنی اختلاف نظر وجود داشت تا اینکه سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 1975استفاده از طب سوزنی در تشخیص و درمان بیماریها را رسما تایید کرد. شاید بتوان آنرا یکی از قدیمی ترین و در عین حال کاربردی ترین روشهای طبابت دانست که در حال حاضر در قرن 21 ام مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع:http://fa.parsiteb.com/news.php?nid=10653


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در دوشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 6:9 |

وقتي مايه شیرینی یا کیک را در فر قرار می دهیم خمير گرم مي شود و حبابه اي کربن دي اکسيد ازآن بيرون مي آيد. اين گاز حجم شيريني را افزايش می دهد شیرینی هایی که بیشتر پف می کنند راحت تر هضم می شوند چون خمیر آنها فشردگی کمتری دارد 

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در یکشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 20:45 |

چون ترازهای الکترونی آن فاصله زیادی از هم دارند و با هیچ یک از اجزای نور مرئی هماهنگ نمی شود.


منبع: مجله همشهري شماره10(دانستنيها)

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 6:13 |
 
 آیا میدانید عوامل تشدید کننده درد چیست؟
منبع:irannaz.com

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 6:11 |

حلزون دریایی مخروطی شکل برخلاف ظاهر آرامش موجود خطرناکی است. چرا که سم موثری دارد که از طریق دندان های سوزن مانندحلزون وارد بدن طعمه میشود و روی دستگاه عصبی تاثیر میگذارد. اما پژوهشگران توانسته اند سم هین موجود کوچک را برای تولید داروهای مسکن بی خطر به کار گیرند. این ماده سمی که کنوتوکسین نام دارد.یش از این با ابزارهای حساس به نخاع بیماران خاص تزریق میشد تا تاثیر بگذارد. اما دانشمندان دانشگاه کوئینزلند استرالیا موفق شده اند این ماده را از بزاق دهان حلزون مشقق کنند و به صورت قرص درآورند راز این داروی جدید در آن است که که کنوتوکسین نوعی پپتید است که در حالت معمولی ثبات کافی ندارد واز راه دهان هم جذب نمی شود،اما دانشمندان با ایجاد رشته ای از 6 اسید آمینه(که اختلالی در عملکرد پپتید ایجاد نمی کند) توانستند این پپتیدها را به هم متصل کنند و آن را به قالب قرص خوراکی در آورند. مهم ترین مزیت این داروی حلزونی هم در این است که بر خلاف مواد مخدر، اعتیادآور نیست و در عین حال به خاطر از کار افتادن موقت بخشی از سیستم عصبی، قدرت تسکن دهندگی بسیار زیادی دارد. البته پیش از این نیز موفقیت هایی در جایگزین کردن مورفین با سم عقرب به دست آمده بود، اما شاید ظاهر زیبا و دوست داشتنی حلزون دریایی بیشتر بتواند مشتری جذب کند.


منبع:مجله همشهري شماره10(دانستنيها)

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 6:41 |
اسيد لاكتيك موجود در ماست، روي عصب پاراسمپاتيك اثر مي گذارد. از آنجا كه اين عصب كند كننده است ، حالت لختي در بدن به وجود مي آورد. اين خاصيت در ماهي نيز تا حدي وجود دارد و بهتر است با هم صرف نشود.

منبع: محله همشهري شماره 14(دانستنيها)

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 6:41 |
طرز کار لامپ های فلورسان فشرده که به لامپ های کم مصرف معروفند مانند لامپ های مهتابی است. الکترودها، دو طرف لوله- ای شیشه ای که درون آن با بخار جیوه و گاز آرگون پر شده است، قرار دارند. وقتی جریان برق برقرار می شود الکترون ها از میان گاز داخل لوله شیشه، از یک الکترود به الکترود دیگر جریان پیدا می کند. جریان الکترون ها بخار جیوه را برانگیخته کرده و موجب می شود الکترون ها که در مدار خاصی به دور هسته می گردند به تراز بالاتر منتقل شوند. الکترون ها در این حالت، انرژی بیشتر و پایداری کمتری دارند و انرژی اضافی را به صورت نور ماورای بنفش می تاباند و به مدار اولیه بر می گردند. در میان حباب لامپ های معمولی یک فیلامان نازک تنگستنی قرار دارد که نازک بودن و جنس آن موجب می شود در مقابل عبور جریان الکتریکی مقاومت بالایی داشته باشد و دمای آن در اثر عبور جریان تا 2200 درجه سانتی گراد بالا برود. این انرژی گرمایی، اتم های تنگستن را بر انگیخته می کند.

منبع :مجله همشهري شماره10(دانستنيها)

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 5:35 |
رنگدانه های زرد در برگ ها حضور دارند ولی رنگ سبز کلروفیل بر آ نها غلبه دارد. در پاییز که رنگ سبز کلروفیل کاهش می- یابد گزانتوفیل ها در برگ درخت قدرت می گیرند. برای رنگ سرخ، شرایط کمی پیچیده تر است. به طوری که رنگدانه های قرمز رنگ آنتوسیانین در برگ ها وجود ندارند اما با فرا رسیدن پاییز تولید می شوند. توضیحات متفاوتی برای منشا قرمز شدن برگ های درختان وجود دارد؛ از پخش دوباره آمینواسیدها به بخش های دیگر درخت تا استراتژی دفاعی گیاه در مبارزه با حشرات که هر کدام توضیح خودش را دارد. برای مثال شته ها که مولکول های آلی را می مکند جذب رنگ زرد برگ درختان می شوند در حالی که به شدت از رنگ قرمز واهمه دارند، بنابراین رنگ سرخ برگ های بعضی از درختان  ثمره یک مبارزه طولانی تکامل میان گیاهان و حشرات است.

منبع:مجله همشهري شماره 14(دانستنيها)


+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 5:32 |

رنگ برگ ها به دلیل وجود رنگدانه در گیاه است. گیاهانی که رنگ سبز دارند، دارای سبزینه و کلروفیل هستند. برای جداسازی رنگدانه های برگ باید برگ را در حلال مناسبی مانند الکل بریزیم تا رنگدانه در آن حل شود. برای بهتر شدن تاثیر این کار می- توانیم آن را ریز کنیم، هم بزنیم و گرما بدهیم. از حمام بخار نیز می توان برای جداسازی رنگدانه از حلال استفاده کرد.سبزینه یا کلروفیل، رنگدانه عامل سبزی گیاه است که عمل فتوسنتز را در برگ ها انجام می دهد.

منبع:مجله همشهری (دانستنیها)

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 5:31 |
سایز مجرای گوش که با استخوان و غضروف شکل می گیرد تا سن پیری رشد نمی کند ولی گوش خارجی رشد دارد. وقتی که به دنیا می آییم، سایز گوش ها به تناسب همان موقع است، هر چه بدن بزرگتر می شود، گوش ها هم بزرگتر و برجسته تر می شوند. گوش ها تا ده سالگی به سرعت رشد می کنند ولی پس از آن سالانه0.22 میلی متر رشد دارند. مطالعات نشان می دهد که لاله گوش به خودی خود در طول زندگی بزرگ می شود و لاله گوش مردها بزرگتر از زنان است.

منابع:مجله همشهري شماره 10(دانستني)

+ نوشته شده توسط علی توحیدی مقدم در سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 5:31 |